چک صیاد چیست و چه مزایایی دارد؟

چک صیاد یکی از چک هایی است که به تازگی جایگزین چک های قدیمی شده و به دلیل مزایای بسیاری که دارد دارای طرفداران بسیاری می باشد. سامانه صیاد شرایطی را ایجاد نموده که به راحتی امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم نموده است و افراد به راحتی می توانند برای تبادلات مالی خود از آن استفاده نمایند. با ما همراه باشید تا چک های صیاد را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

چک صیادی یعنی چه؟

طبق اطلایه ای که بانک مرکزی اعلام نموده است دسته چک همه بانک ها باید از امسال تنها از طریق سامانه صیاد صادر گردد که از این دسته چک ها تحت عنوان  چک صیاد یاد می کنند. این چک ها جایگزین چک های قدیمی شده اند و دارای تفاوت هایی با دسته چک های قدیمی می باشند. مهم ترین تفاوت این چک ها امکان استعلام گرفتن آن ها است. در صورتی که برای چک های قدیمی نمی توان استعلام گرفت و به سابقه صادر کننده چک پی برد. بنابراین چک های صیاد بسیار قابل اعتماد هستند و با استفاده از آن ها می توان به راحتی متوجه شد که فرد دارای چک برگشتی می باشد یا خیر.

به منظور استعلام چک صیاد یک اپلیکیشن از سوی بانک مرکزی طراحی و راه اندازی شده است که اپلیکیشن چک صیاد ساد 24 نام دارد و می توان به صورت کاملا رایگان از آن استفاده نمود. بنابراین برای اطمینان از وصول چک کافی است که شماره چک را در این سامانه وارد نمایید و سابقه فرد را بررسی نمود.

استعلام چک صیاد,چک صیاد,چک صیاد چیست

استعلام چک صیاد به چه صورتی است؟

 • استعلام از طریق اپلیکیشن به صورت رایگان

می توان گفت این روش سریع ترین روش استعلام چک صیاد می باشد و برای دسترسی به آن کافی است که این اپلیکیشن را بر روی گوشی های همراه خود نصب نمایید. با استفاده از این اپ رایگان به راحتی می توان به خوش حسابی یا بد حسابی صادر کننده چک، سرقتی بودن یا نبودن آن پی برد.

 • استعلام از طریق پیامک به صورت غیر رایگان
این مطلب را از دست ندهید .
شرایط پرداخت سود و وام چیست؟

افرادی که می خواهند از این روش برای استعلام چک صیاد استفاده نمایند باید شماره درج شده بر روی چک را به شماره 701701 ارسال نمایند تا سابقه چک در یک پیامک برای آن ها از سوی بانک ارسال گردد. هزینه استفاده از این روش به ازای هر پیامک برابر با 350 هزار تومان می باشد.

چک صیادی یعنی چه,وصول,استعلام چک صیاد

دریافت پیامک جواب استعلام چک صیادی

حداکثر 15 دقیقه طول می کشد که نتیجه استعلام چک صیادی از طریق پیامک در اختیار فرد قرار بگیرد. گاهی اوقات با گذشت 15 دقیقه پیامکی به دست فرد نمی رسد و پیامکی با مضمون عدم امکان اخذ استعلام برای فرد ارسال می شود و در چنین شرایطی فرد باید مجددا درخواست استعلام نماید. شاخص های رنگی مختلفی برای رتبه بندی استعلام صورت گرفته است که خصوصیات هر رنگ بندی به شرح زیر می باشد.

 • سفید

درصورتی که استعلام به رنگ سفید باشد صادر کننده چک هیچگونه چک برگشتی ندارد و یا اگر سابقه ای داشته کاملا رفع سواثر شده است.

 • زرد

اگر استعلام به رنگ زرد باشد صادر کننده تنها یک فقره چک برگشتی و یا حداکثر5 میلیون تومان تعهد برگشتی داشته است.

 • نارنجی

در مواقعی که صادر کننده چک 2-4 چک برگشتی و یا 20 میلیون تومان تعهد برگشتی داشته باشد استعلام با رنگ بندی نارنجی خواهد بود.

 • قهوه ای

اگر صادر کننده چک5-10 فقره چک برگشتی و یا حداکثر 50 میلیون تومان تعهد برگشتی داشته باشد رتبه بندی به رنگ قهوه ای خواهد بود.

 • قرمز

در مواقعی که صادر کننده چک بالغ بر 10 فقره چک برگشتی یا بیش از 50 میلیون تومان تعهد برگشتی داشته باشد در صورت استعلام رتبه بندی به رنگ قرمز خواهد بود و نباید این چک را از صادر کننده پذیرفت.

چگونه می توان دسته چک صیادی دریافت  نمود؟

افرادی که متقاضی دسته چک صیادی هستند به منظور دریافت این دسته چک باید به یکی از شعب مراجعه کنند و درخواست خود را ثبت نمایند تا درخواست آن ها از سوی رئیس شعبه مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت تایید درخواست فرد را به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال کنند تا استعلام شود. در صورتی که بانک مرکزی فرد را واجد شرایط دریافت چک صیاد بداند به گروه صدور دسته چک دستور می دهد که دسته چک را برای متقاضی چاپ و صادر نماید تا بتواند به راحتی برای انجام معاملات مالی خود از آن استفاده نماید.

این مطلب را از دست ندهید .
دعاوی بانکی 

چک صیاد دارای چه مزایایی است؟

چک صیاد دارای مزایای بسیاری است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به امکان استعلام پیشینه چک اشاره نمود. این چک ها شرایطی را فراهم نموده اند که کمتر شاهد برگشت چک باشیم به طوری که آمار چک های برگشتی کاهش قابل توجهی داشته است.  علاوه بر این سامانه صیاد موجب یکپارچه سازی چک ها و کنار رفتن شعبات شده است. از دیگر مزایای برتر چک های صیادی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ارائه خدمات غیر حضوری دریافت چک
 • امکان استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضا
 • عدم ارائه دسته چک به افرادی که دارای سوعملکرد هستند
 • از بین رفتن مشکل چک های جعلی و همچنین کاهش مخاطرات جعل برگه چک
 • حذف قدرت شعب در صدور دسته چک
 • افزایش یافتن اعتبار دسته چک از طریق بررسی دقیق و کامل درخواست کننده

میزان امنیت دسته چک های صیاد

امنیت دسته چک های صیاد جدیدی که از سوی بانک مرکزی ارائه شده اند بسیار بالا است و بر اساس اعلام بانک مرکزی این چک ها سه نوع ویژگی امنیتی دارند. وجود سری و سریال برجسته و قابل لمس بر روی چک اولین و مهم ترین ویژگی امنیتی آن می باشد. علاوه بر این چک های صیاد دارای ویژگی امنیتی دیداری مثل واتر مارک و طرح مخفی هستند که موجب می شود مردم به راحتی بتوانند آن ها را شناسایی کنند و تشخیص دهند. در کنار ویژگی های ذکر شده چک های صیادی به نحوی طراحی شده اند که توسط ابزارها به راحتی قابل تشخیص هستند که این ویژگی برای افرادی که استفاده مکرر از چک ها دارند و همچنین بانکداران می تواند بسیار مفید باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره