شرایط پرداخت سود و وام چیست؟

سود وام و میزان آن از جمله مواردی است که در هنگام دریافت وام بسیار اهمیت دارد و از دغدغه های اصلی متقاضیان وام است. بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مختلفی انواع وام ها با سودهای مختلف را ارائه می دهند که افراد برای دست یابی سریع تر به اهداف مالی خود می توانند از آن ها استفاده نمایند. دریافت انواع وام ها دارای شرایط خاصی است که باید فرد متقاضی آن ها را داشته باشد و مدارک مورد نیاز را تهیه نماید تا بتواند برای دریافت وام اقدام کند. با ما همراه باشید تا شرایط پرداخت وام و سود آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

وام چیست؟

پیش از آنکه به بررسی نحوه محاسبه سود وام و انواع آن بپردازیم بهتر است که تعریفی از وام داشته باشید. وام در واقع پولی است که مشتریان بانک ها می توانند از بانک ها با داشتن شرایط خاصی دریافت نمایند. این پول که بانک به مشتریان می پردازد دارای مدت زمان باز پرداخت و سود بانکی مشخصی است که گیرنده وام باید آن را بپزیرد و در زمان تعیین شده اقساط وام که ممکن است 10 ماهه، 36 ماهه و .. باشد را بپردازد، زیرا در غیر اینصورت علاوه بر اصل مبلغ وام و سود آن باید مبلغی را نیز به عنوان جریمه به بانک بپردازد.

انواع وام

بانک ها به عنوان سازمان های تنظیم و کنترل کننده گردش پول کشور وام های مختلفی را به متقاضیان در جهت توسعه اقتصادی کشور و رفع نیاز مردم ارائه می دهند و به ازای آن ها ضمانت متناسبی را می خواهند. از جمله انواع وام ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • از رایج ترین وام هایی که بانک ها ارائه می دهند می توان به وام ازدواج اشاره نمود که میزان آن هر ساله بر اساس نرخ تورم و شرایط اقتصادی کشور تعیین می گردد. سود این وام قرض الحسنه 4% می باشد و معمولا در یک بازه زمانی 5 ساله باید باز پرداخت شود.
  • از دیگر وام ها می توان به وام مسکن اشاره نمود که بسیار مهم است و افراد به منظور تهیه مسکن و سرپناه برای دریافت این وام درخواست می دهند. مقدار وام مسکن با توجه به نرخ تورم و وضعیت بازار مشخص می شود. این وام خود دارای انواع مختلفی است که از جمله آن می توان به خرید اوراق ممتاز در بازار سرمایه و یا وام اوراق مسکن اشاره نمود. وام های مسکن معمولا دارای سود 16.5-17% هستند. البته مسکن اولی ها می توانند با سپرده گذاری یک ساله وام مسکن با سود 9% دریافت نمایند.
  • وام مضاربه ای نیز یکی دیگر از وام هایی است که بانک ها ارائه می دهند و معمولا تاجران و بازرگانان متقاضی آن هستند. در واقع این افراد به منظور توسعه و انجام فعالیت های اقتصادی خود از وام مضاربه ای استفاده می کنند. متاسفانه این وام دارای سود بالایی است به طوری که مقدار آن در بانک های دولتی حدود 15-20% و در بانک های خصوصی بیشتر از این مقدار می باشد.
  • وام خرید لوازم خانگی نیز جز وام های پرطرفدار است که سقف پرداخت این وام معادل 50 میلیون تومان می باشد. سود این وام 12% است و متقاضیان وام باید طی 30 ماه بازپرداخت وام را انجام دهند. معمولا بانک ها به ازای هر 10 میلیون تومان وام خرید لوازم خانگی یک ضامن از متقاضی می خواهند.
این مطلب را از دست ندهید .
مشاوره حقوقی بانکی 

در تمامی انواع وام های ارائه شده در صورتی که گیرنده وام بازپرداخت را به موقع و در تاریخ تعیین شدن انجام ندهد جریمه خواهد شد و در نهایت به ازای آن باید مبلغی را به عنوان جریمه به بانک بپردازد.

انواع وام,جریمه,سود

کارمزد چه تاثیری بر روی وام ها و عملکرد بانک دارد؟

منظور از کارمزد پولی است که بانک به منظور تامین انواع هزینه های بانک لازم دارد. از جمله هزینه های بانک ها می توان به تنظیم و نگهداری حساب های جاری، حقوق کارمندان، هزینه نگهداری ساختمان، قبوض خدماتی و … اشاره نمود. بانک مرکزی بر اساس قانون اساسی ایران کارمزد بانک ها را 4 درصد اعلام نموده است.

بانک برای آنکه بتواند از سرمایه های سرمایه گذاران در مقابل ضررهای احتمالی و پیش بینی نشده محافظت کند و از طرفی بتواند خدمات مالی و اعتباری مناسبی را ارائه دهد باید یک کارمزد تعیین نماید به طوری که هم وام گیرنده و هم سرمایه گذار بتوانند از این شرایط سود ببرند. تعیین کارمزد و ایجاد تعادل میان میان سرمایه گذاران و مشتریان بانک بر عهده بانک مرکزی کشور می باشد. سقف وام ها و نرخ کارمزد و همچنین مدت زمان باز پرداخت وام ها در بانک های مختلف یکسان نیست و با توجه به شرایط بانک و شرایط اقتصادی کشور متفاوت است.

نحوه محاسبه سود وام های بانکی

برای محاسبه تعداد اقساط وام ها و مدت زمانی که باید بازپرداخت شوند معمولا از دو روش قدیمی و جدید استفاده می کنند. در ادامه این روش ها را به طور کامل توضیح می دهیم.

  • روش قدیمی
این مطلب را از دست ندهید .
دعاوی بانکی

در این روش که بیشتر بانک ها از آن استفاده می کنند از فرمول زیر مورد محاسبه قرار می گیرد.

مبلغ کلی وام*نرخ سود* (تعداد اقساط+1) تقسیم بر 2400

در ضمن برای محاسبه اقسام ماهیانه وام بانکی باید اصل مبلغ وام بانکی+سود را بر تعداد اقساط تقسیم نمود.

  • روش جدید

روش جدید دارای پیچیدگی ها و نکات بیشتری است که محاسبه آن بر اساس فرمول زیر صورت می گیرد.

سود وام,ضمانت,وام چیست

سود= اصل وام – ( مدت به ماه * قسط)

این فرمول اگر چه پیچیده است اما وب سایت ها و برنامه های مختلفی امروزه طراحی شده اند که این محاسبات را با سرعت بالا به صورت اتوماتیک انجام می دهند. بانک ها درحال حاضر دارای خدمات اینترنتی هستند و بستری را فراهم نموده اند که متقاضیان وام بتوانند به صورت آنلاین وام مورد نظر خود و میزان سود و همچنین مدت زمان بازپرداخت را مشاهده نمایند تا بتوانند تصمیم درستی برای دریافت وام بگیرند. بنابراین متقاضایان وام کافی است که به وب سایت بانک مورد نظر خود مراجعه نمایید تا به طور دقیق به محاسبه سود و اقساط وام بانکی که در نظر دارند بپردازند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره