مجازات سارقین

در ابتدا بهتر است بدانید سرقت و مجازات یعنی چه؟ سرقت به معنای برداشتن چیزی، دزدیدن مال و ربودن آن است که شی دزدیده شده متعلق به شخص دیگری است، در بیشتر موارد سارقان، در سرقت افرادی هستند که مالی را دزدیده و باید مال دزدیده شده را به صاحب اصلی آن بازگردانند و در حالتی که اصل مال وجود نداشته باشد باید هزینه مال را به صاحبش پرداخت کند و این هزینه پرداختی بر اساس قیمت روز محاسبه می گردد.

هدف سارقان

در سرقت اموال دیگران سارقان دارای انگیزه های متفاوتی هستند، انگیزه بعضی از سارقان، فروختن مال دزدیده شده و بدست آوردن پول است، بعضی از سارقان برای انجام دادن بعضی جرائم دست به سرقت می زنند مثلا؛ سرقت خودرو و استفاده از آن در قاچاق مواد و آدم ربایی و یا ارتکاب جرائم دیگر. انگیزه برخی از سارقان از مال دزدیده شده استفاده از آن می باشد. پس از آن جایی که دزدی صورت گرفت سارقان قصد دارند هر چه زودتر مال دزدی را نقد کنند و هدف آن ها از سرقت به دست آوردن وجه و تحصیل است، در ادامه مطلب با انواع سرقت ها و مجازات آن ها آشنا خواهید شد؛

سرقت حدی و شرایط آن

حد، از آن دسته مجازاتی است که در شرعیات مشخص شده است و به وسیله مقررات تعیین نگشته است. اگر تمامی شرایط زیر وجود داشته باشد سرقت حدی می باشد؛

– فرد متخلف باید به بلوغ رسیده و فرد عاقل و بالغی باشد

– سارق نباید به سرقت وادار شده باشد و بداند که مال دیگری را می رباید

–  فرد سارق باید مطلع باشد که انجام این عمل کاملا حرام است و صاحب مال، مال خودش را در حرز قرار داده است.

– در حالت اضطرار سارق دست به  دزدی نزده باشد

– دزدی مال در سالی که قحطی بوده صورت نگرفته باشد

– سارق مالی را که برداشته به قصد دزدی بوده باشد

– مالی که به سرقت رفته از اموال وقف و دولتی نباشد

در صورت وجود این شرایط بسیار کم است که چنین شرایطی را به گونه ای بتوان  در کنار یکدیگر قرار داد و حد سرقت را بر سارق اجرا کرد، البته علاوه بر این روش های دیگری برای اجرای حد  وجود دارد دارد مثل این که قبل از شکایت صاحب مال سارق را نبخشیده باشد یا فرد سارق قبل از این که جرم را اثبات کنند از آن گناه توبه نکرده باشد.

در مرتبه اول مجازاتی که برای سرقت حدی در نظر گرفته می شود، قطع چهار انگشت دست راست سارق از انتهای آن است به گونه ای که انگشت شصت و کف دست باقی بماند، در دفعه دوم قطع کردن پای چپ سارق از پایین برآمدگی مدنظر قرار می گیرد به طوری که نصف قدم و مقداری از محل مسح باقی بماند و در بار سوم مجازات حبس ابد برای مجرم در نظر گرفته می شود و در بار چهارم نیز اعدام صورت می گیرد.

انواع سرقت و مجازات,سرقت از بانک,سرقت مسلحانه

سرقت مسلحانه

اگر فردی که اقدام به سرقت می کند دارای اسلحه باشد و افراد را مورد اذیت و آزار قرار دهد مجازات سرقت مسلحانه حبس از 3ماه تا 10سال و  مجازات آن هفتادوچهار ضربه شلاق می باشد و اگر هم جرمی را مرتکب شده باشد به مجازات آن جرم هم محکوم خواهد شد، اگر سرقت مسلحانه در شب اتفاق بیفتد و سارقین به صورت گروهی دو یا چند نفر باشند و یکی از همان افراد دارای سلاح مخفی و یا ظاهری باشند برای هر کدام از مرتکبین ۵ سال تا ۱۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته می شود.

سرقت مسلحانه از خانه

هر زمان یک نفر یا گروهی از افراد خانه ای را سرقت کنند و هیچ کدام از آن ها دارای سلاح نباشد اما در زمان سرقت در مقام هتک ناموس برآیند مجازاتی که برای آن ها در نظر گرفته می شود اعدام یا حبس ابد می باشد. اگر ساکنین منزل قصد دفاع از منزل یا ناموس شان را داشته باشند و در این بین مرتکب جرح، ضرب یا قتل سارقین شوند از مجازات کاملا معاف هستند. مامورین در زمان دستگیری سارقان اگر موجب جرح، ضرب یا قتل یکی از سارقین شوند هیچ مجازاتی را در پی نخواهد داشت.

سرقت مشدد

اگر سارق در سرقت مسلحانه دارای شرایط زیر باشد، مجازات او برای عملی که انجام داده پنج سال تا بیست سال حبس و مجازات دیگر نیز هفتادوچهار ضربه شلاق خواهد بود؛

سارق هنگام شب اقدام به سرقت کرده باشد.

سارقان دونفر یا بیش از دونفر باشند

یکی از سارقین یا چند نفر از آن ها حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشند

سارق حصار را شکسته یا از دیوار خانه فردی بالا رفته و یا این که با استفاده از کلید ساختگی و یا خودش را یکی از مامورین دولت معرفی کرده و بعد از آن اقدام به سرقت کرده است،

و مورد آخر این که سارق در زمان سرقت موجب آزار و اذیت فردی شده و او را تهدید کرده باشد.

سرقت مشدد,انواع سرقت و مجازات,سرقت از بانک

سرقت از بانک، صرافی و جواهر فروشی ها

هر زمانی که دو نفر یا بیشتر نقشه و برنامه ریزی می کنند که اوراق بهادار بورس یا پول نقد و طلا و جواهرات را از صرافی ها و بانک ها دزدی کنند و یکی از افراد سارق مسلح به سلاح گرم و سرد باشد هرچند اسلحه خالی باشد یا پر و خواه از آن استفاده کند یا نکند در صورتی که سرقت مسلحانه اتفاق بیفتد فرد به حبس ابد و اگر درگیری منجر به قتل شود به اعدام محکوم می شود. اما اگر هیچ گدام از اهداف برنامه ریزی شده سارق اتفاق نیفتد یعنی سرقت و قتل به کلی اتفاق نیفتد بازهم سارق به حبس ۵ تا ۱۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

محاربه

محاربه یعنی چه؟ محاربه یعنی سلاح کشیدن، سرقت مسلحانه به قصد جان، مال و ناموس افراد یا این که به نوعی با اسلحه  گرم و سرد اقدام به ایجاد رعب در افراد شده و به نحوی ناامنی در محیط ایجاد شود. هر موقع که فردی با انگیزه شخصی خودش به سوی یک یا چند شخص خاصی سلاح بکشد و عمل او جنبه عمومی نداشته باشد و علاوه بر آن کسی بر روی افراد سلاح نکشد اما به کلی انجام این کار موجب ناامنی شود محاربه می باشد.

مجازات محاربه

اعدام یکی از جزای محاربه می باشد

صلب افراد یا همان آویختن افراد به تنه و شاخه درخت

قطع کردن دست و پای چپ سارق

نمونه دیگر مجازات نفی بلد نام دارد یعنی شخص دزد را به محلی دیگر تبعید می کنند به همراه سختگیری های شدید!

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره