حضانت از منظر قانون چیست؟

فرزند طلاق متاسفانه امروزه به دلیل افزایش آمار طلاق به شدت افزایش یافته است. حضانت فرزندان پس از طلاق بر اساس قوانین موجود و شرایط پدر و مادر به یکی از آن ها سپرده می شود. حضانت  در واقع همان حق و تکلیفی است که قانون گذار بر عهده والدین می گذارد تا فرزند پس از طلاق بتواند در کنار پدر یا مادر زندگی خوبی داشته باشد. با ما همراه باشید تا موضوع حضانت را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

مفهوم حضانت فرزند چیست؟

منظور از حضانت در لغت تربیت فرزند  و حفظ و نگهداری از او می باشد و در اصطلاح نیز معنی مشابه معنی لغوی دارد اما فقهای امامی می گویند منظور از حضانت ولایت و سلطنت بر تربیت طفل و متعلقات آن مانند نگهداری از کودک، پاکیزه نگهداشتن آن، شستن لباس های او و … می باشد. برخی از فقها برای تعریف حضانت از کلمه تربیت استفاده می کنند که دارای دو جنبه روحی و جسمی و مادی و معنوی می باشد. بنابراین حضانت تنها به پرورش جسمی منتهی نمی شود و فردی که حضانت به او سپرده می شود حتما باید شخصی مسلمان و امین باشد.

 حضانت فرزندان,حضانت فرزندان بعد از طلاق,حق حضانت فرزند

اشخاص عهده دار حضانت فرزندان

فرزند طلاق که در اثر جدایی و عدم تفاهم زوجین با یکدیگر در رابطه با فرزندان آن ها مطرح می شود دارای حق و حقوقی است. در اصل حضانت فرزندان حق و تکلیف پدر و مادر می باشد اما در مواردی که والدین از یکدیگر جدا شده و یا یکی یا هردوی آن ها می میرند حضانت فرزند و انتخاب فرد شایسته برای حضانت مطرح می شود. بر اساس قوانین حمایت خانواده در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند به دیگری سپرده می شود. پس از آن جد پدری و وصی منصوب از طرف آن ها دارای صلاحیت برعهده گرفتن فرزندان می باشد.

در مورد فرزندان طلاق نیز تا سن هفت سالگی حضانت دختر و پسر بر عهده مادر و پس از آن تا سن بلوغ بر عهده پدر می باشد. با رسیدن فرزندان به سن بلوغ خودشان تصمیم می گیرند که با پدر یا مادر زندگی کنند. البته در مواردی که دادگاه تشخیص دهد که پدر و مادر هیچکدام شرایط حضانت کودک را ندارند حضانت را به اقوام درجه یک واگذار می نماید. گاهی اوقات پس از طلاق زن و مرد توافق می کنند که حضانت فرزند تنها بر عهده یکی از آن ها باشد، که در این صورت به هیچ عنوان حق رجوع وجود ندارد. در برخی مواقع زن در ازای بخشش مهریه خود تقاضای حضانت فرزند را  دارد که دادگاه پس از انجام بررسی های لازم و موافقت مرد حضانت کودک را به مادر می سپارد.

این مطلب را از دست ندهید .
انواع دعاوی خانوادگی

 

سلب حضانت فرزند دارای چه شرایطی است؟

دادگاه شرایط حضانت فرزند را تعیین نموده و بر اساس آن پدر یا مادری که حضانت به او سپرده شده است را موظف به رعایت و اجرای این قوانین و شرایط می کند. اما در صورتی که بر اثر انخطاط اخلاقی و یا عدم مواظبت پدر یا مادری که حضانت به او سپرده شده کودک از نظر جسمانی و یا روحی در معرض خطر قرار داشته باشد دادگاه می تواند هر تصمیمی را برای حضانت کودک به تقاضای قیم او یا اقربای طفل صادر نماید. از جمله مهم ترین شرایط سلب حضانت می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا
  • اعتیاد زیان آور به مواد مخدر و الکل و قمار
  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف
  • ابتلا به بیماری های روانی ( این مورد باید توسط پزشکی قانونی به تایید برسد)
  • سواستفاده از کودک و یا مجبور کردن او برای ورود به مشاغل ضد اخلاقی مثل تکدی گری و قاچاق و همچنین فساد و فحشا

در چنین مواردی دادگاه به راحتی می تواند حکم سلب حضانت از پدر یا مادر را صادر نماید.

شرایط حضانت,فرزند طلاق,حضانت فرزندان

مجازات خود داری از حضانت طفل

بر اساس قوانین موجود در صورتی که فردی که حضانت کودک به او سپرده شده است در زمانی که افراد دارای حق مطالبه دارند امتناع بورزد جریمه نقدی یک میلیون و پانصد هزار تا سه میلیون ریال و یا مجازات سه تا شش ماه حبس صادر می گردد. پدر و مادر حق ندارند که از حضانت فرزند خود خودداری نمایند، زیرا این تکلیف بر اساس شرع و عرف و قوانین بر عهده آن ها است و در صورتی که یکی از پدر یا مادر انجام این تکلیف را نپذیرد فرد مقابل و یا اقوام آن می توانند این موضوع را به دادگاه اطلاع دهند. دادگاه نیز پدر یا مادری که عهده دار حضانت است را وادار به انجام این کار می کند. در صورتی که پدر فوت شده باشد و الزام به خرج پدر امکان پذیر نباشد مادر موظف به حضانت کودک و خرج او می باشد.

این مطلب را از دست ندهید .
همه چیز درباره طلاق

حضانت تا چه زمانی ؟

بر اساس قانون مدنی ایران زمان بلوغ  دختران 9 سال و پسران 15 سال قمری است و به محض اینکه کودک به این سن برسد حضانت او به پایان می رسد و خودش می تواند تصمیم بگیرد که با پدر زندگی کند یا با مادر به زندگی خود ادامه دهد. البته لازم به ذکر است در صورتی که با رسیدن به سن بلوغ فرزندان زندگی با مادر را ترجیح دهند اما مادر توان مالی کافی و استقلال مالی نداشته باشد پدر بر اساس قوانین موجود باید نفقه به فرزندان خود بپردازد. میزان نفقه به صورت توافقی یا بر اساس حکم دادگاه تعیین می شود.

نحوه ملاقات طفل

بر اساس شرایط حضانت والدینی که از یکدیگر جدا می شوند و دادگاه حضانت کودک را به یکی از آن ها می سپارد فرد مقابل می تواند به عنوان پدر یا مادر فرزند خود را ملاقات نماید. البته نباید والدین از این موضوع برای رسیدن به اهداف خود استفاده نمایند و روح پاک  کودک را بازیچه قرار دهند و باید در جلسه دادگاه مکان و زمان ملاقات کودک مشخص شود. در مواردی که زوجین نمی توانند بر سر این موضوع به توافق برسند محکمه دادگاه شرایطی را برای ملاقات کودک تعیین می کند که باید بپذیرند. البته شرایط ملاقات کودک در قبل از طلاق و بعد از طلاق با یکدیگر متفاوت است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره