همه چیز درباره طلاق

مهریه یکی از مواردی است که در هنگام ازدواج دختر و پسر تعیین می شود و عندالمطالبه است. گاهی اوقات  زوجین به دلیل مشکلات و اختلاف مذهبی و فرهنگی، مشکلات روحی و روانی، ناسازگاری جنسی که با یکدیگر دارند نمی توانند زندگی مشترک خود را ادامه دهند و تصمیم به جدایی و طلاق می گیرند. با جاری شدن طلاق مرد موظف است که مهریه زن را بپردازد و این پروسه دارای شرایط و قوانین خاصی است. با ما همراه باشید تا موضوع طلاق را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

طلاق چیست؟

طلاق در لغت به معنی آزاد کردن و رهایی است اما از لحاظ حقوقی به معنی انحلال ازدواج دائم با شرایط ویژه از طرف مرد و یا نماینده قانونی آن می باشد. طلاق و این نوع جدایی فقط برای ازدواج دائم مطرح می شود. اما در ازدواج های موقت با پایان یافتن مدت زمان تعیین شده و یا بخشیدن مدت زمان باقی مانده از طرف مرد طلاق و جدایی صورت می گیرد.

انواع طلاق,طلاق چیست,همه چیز درباره طلاق

انواع طلاق

به طور کلی طلاق به دو دسته بائن و رجعی تقسیم بندی می شود. منظور از طلاق بائن طلاقی است که قابل برگشت نمی باشد. در صورتی که در طلاق رجعی یا قابل بازگشت مرد در زمان عده حق برگشت دارد.

طلاق توافقی

طلاق توافقی ساده ترین نوع طلاق است که در آن زن و شوهر توافق می کنند که ازیکدیگر جدا شوند. در این نوع طلاق زوجین به اتفاق هم به دادگاه خانواده مراجعه می کنند و درخواست طلاق می دهند. توافقاتی که در این طلاق صورت می گیرد می تواند در دفاتر اسناد رسمی و یا جلسه دادگاه به ثبت برسد. در طلاق توافقی نیازی نیست که زن مهریه خود را ببخشد اما اکثر اوقات زنان در ازای این توافق بخشی از حقوق مالی خود را می بخشند و از دریافت آن منصرف می شوند. البته در برخی موارد مرد به طور کامل مهریه را می پردازد.

مدارک مورد نیاز برای طلاق

 • برای ثبت درخواست طلاق زوجین باید مدارک زیر را به دادگاه تحویل دهند.
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی زن و مرد
 • اصل و کپی عقد نامه
 • توافق نامه در مورد مسائل مالی و غیر مالی
 • گواهی عدم بارداری زوجه
 • گواهی بکارت برای طلاق توافقی در دوران عقد
 • نظر واحد مشاوره در دادگاه خانواده
این مطلب را از دست ندهید .
حضانت از منظر قانون چیست؟

با تکمیل مدارک مورد نیاز زوجین باید برگه دادخواست با موضوع (صدور گواهی عدم امکان سازش) یا (طلاق توافقی) را به دادگاه تقدیم کنند تا دادگاه پس از بررسی مدارک دادگاه صالح به رسیدگی را تعیین نماید و پیامکی با مضمون مکان و زمان حضور در دادگاه برای زوجین ارسال شود.

همه چیز درباره طلاق توافقی,همه چیز درباره طلاق و مهریه,انواع طلاق

درخواست طلاق از طرف مرد

مرد هر زمانی که بخواهد می تواند از دادگاه درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را برای طلاق داشته باشد. ثبت طلاق مشروط به پرداخت حقوق مالی زوجه می باشد. البته در صورتی که توافق انجام شود یا حکم اعسار مرد صادر گردد حقوق مالی زوجه قسط بندی می شود. مرد باید حتما گواهی عدم امکان سازش را از دادگاه دریافت نماید تا بتواند ثبت طلاق را انجام دهد و باید قوانین زیر را قبول و رعایت نماید.

 • طلاق باید حتما ثبت گردد، زیرا در غیر اینصورت دارای آثار کیفری برای زوج می باشد.
 • در صورت طلاق زن، نصف دارایی های زوج به زوجه تعلق می گیرد.
 • مرد حق ساقط نمودن طلاق را ندارد، زیرا بر خلاف قواعد آمره می باشد.
 • در مواردی که علت طلاق عدم تمکین و همچنین سورفتار زوجه باشد، شرط تنصیف دارایی اجرا نخواهد شد.

انواع طلاق,طلاق چیست,همه چیز درباره طلاق

درخواست طلاق از طرف زن

خیلی از افراد معتقد هستند که تنها مردان حق طلاق را دارند در صورتی که بر اساس قانون زنان نیز می توانند حق طلاق داشته باشند. البته برخورداری زن از حق طلاق دارای قوانین و مقررات خاصی است که زن بر اساس آن ها می تواند درخواست طلاق بدهد. از جمله مواردی که زن می تواند درخواست طلاق دهد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اعتیاد داشتن شوهر
 • مریضی سخت شوهر
 • پرداخت نکردن نفقه به مدت شش ماه یا بیشتر
 • بچه دار نشدن زوج
 • ازدواج مجدد شوهر بدون کسب رضایت همسر اول
 • ترک زندگی توسط شوهر
 • خیانت شوهر
 • عدم برقراری رابطه جنسی
این مطلب را از دست ندهید .
انواع دعاوی خانوادگی

مهریه

بر اساس قانون زن از زمان جاری شدن خطبه عقد نکاح مالک مهریه خواهد شد و می تواند هر زمان که بخواهد درخواست مطالبه مهریه از مرد را داشته باشد. البته در صورتی که زن در زمان طلاق همچنان باکره باشد تنها نیمی از مهریه ثبت شده به او تعلق خواهد گرفت.

استرداد جهیزیه

جهیزیه و استرداد آن نیز یکی از موضوعاتی است که در هنگام طلاق مطرح می شود. جهیزیه در واقع همان وسایل زندگی است که زن بر اساس شرع به خانه شوهر می آورد و می توان گفت اموال زن است. زن در زمان آوردن وسایل به خانه شوهر می تواند یک لیست که به آن سیاهه جهیزیه می گویند تهیه نماید و تمامی وسایل را در آن بنویسد. البته این لیست باید توسط شوهر امضا شود، زیرا در غیر این صورت فاقد هیچگونه ارزشی می باشد. در هنگام طلاق معمولا زن و مرد بر سر جهیزیه به توافق می رسند و در اکثر اوقات زن جهیزیه خود را می برد. اما گاهی اوقات که زوجین بر سرجهیزیه دچار اختلاف نظر می شوند و به تفاهم نمی رسند زن با استفاده از سیاهه جهیزیه می تواند تمامی جهزیه خود را پس بگیرد.

نفقه زن و فرزندان

منظور از نفقه تامین نیازهای لازم و ضروری زندگی شامل خوراک، پوشاک و مسکن، هزینه های بهداشتی و درمان و … می باشد که بر عهده مرد است. در مواردی که پس از طلاق نیز حضانت فرزندان به مادر سپرده می شود پدر موظف به پرداخت نفقه است. البته در طلاق توافقی شرایط نفقه متفاوت است و زوجین به توافق می رسند که چه کسی نفقه را بپردازد. زن یا مردی که موظف به پرداخت نفقه است باید نفقه فرزند دختر را تا زمان ازدواج او و نفقه فرزند پسر را تا پایان خدمات سربازی بپردازد. در صورتی که زوجین نتوانند بر سر مقدار نفقه به نتیجه برسند باید به دادگاه مراجعه کنند تا حکم مقدار نفقه از طرف دادگاه برای آن ها صادر شود.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره