جعل اسناد و روش های پیشگیری آن

در حوزه مقررات و قوانین حقوقی در کشومان جعل اسناد را می توان یکی از مسائل مهم بیان کرد، در واقع اسناد یکی از عوامل حائز اهمیت در تنظیم روابط انسان های جامعه می باشد. در جامعه امروزی اسناد نقش موثری دارند بدین گونه که اعتماد را در میان افراد و جامعه به وجود می آورند، اگر جعل سند انجام شود و این اعتماد در بین افراد از بین برود روابط و نظم جامعه به کلی برهم می خورد و دچار مشکل می شود، علاوه بر ایجاد خلل جعل اسناد مجازات هایی را هم به دنبال دارد، اگر در جامعه چنین مجازات هایی در نظر گرفته نشود بی نظمی و هرج و مرج در جامعه بسیار زیاد می شود در ادامه مطلب شما را با جعل سند و مجازاتی که در پی دارد بیشتر آشنا خواهیم کرد.

جعل اسناد یعنی چه؟ به چه نحو انجام می شود؟

جعل سند را می توان به معنای ایجاد یک سند، مهر و امضا و نوشته از افراد رسمی و غیر رسمی دانست که شامل؛ تغییر در اسناد از جمله؛ قلم بردن، محو، اثبات یا تاخیر سند نسبت به تاریخ حقیقی که دارد و خراشیدن که بدون اجازه صاحب سند می باشد. در جامعه از ابتدا تا کنون جعل اسناد خلاف به شمار می رود، استفاده کردن به شکلی غیر قانونی از اسناد دولتی و هویتی می باشد، افراد مجرم برای رسیدن به اهداف خود از این اسناد استفاده می کنند و ملک و هر نوع تملیکی را به صورتی غیرقانونی ضبط می کنند، و اما در جامعه ممکن است که جعل اسناد هویتی بیش از هر سند دیگری انجام شود دلیل این کار هم این است که در ارگان های زیادی از این مورد استفاده می شود.

در واقع اسناد هویتی پایه صدور دیگر اسناد قرار می گیرند و همین موضوع موجب می شود تا اسناد جعلی بیشتر صادر شوند، نکته جالب این که انجام چنین کاری با این روند تعقیب کیفری مجرم را دچار مشکل می کند، البته ناگفته نماند که معمولا افرادی که در انجام جعل اسناد خبره هستند این کار را بر عهده می گیرند تا با دقت بسیار بالایی انجام شود و در بیشتر سوابق مراجع قضایی نشان داده می شود که مجرمان با استفاده از ترفندهای متفاوت، از اسناد هویتی جعلی استفاده های مالی بی شماری برده اند، به همین علت اسناد هویتی اهمیت بسیار زیادی دارند.

اگر در میان جامعه از افراد درباره جرم های رایج که بیشترین صدمه و آسیب را به سایرین می زنند بپرسیم افراد نیز جرم هایی مثل؛ انواع کلاهبرداری، سرقت و غارت اموال را نام خواهند برد. در واقع چنین جرائمی به قدری زیاد شده است که افراد قانون گذار مجبور به وضع مجازات و قوانین خاص هستند، البته در برخی مواقع یافتن این افراد کار دشواری است و به راحتی نمی توان هویت مجرمان را یافت!. به طور مثال؛ افرادی که به سرقت بانک پرداخته اند یا دست به سرقت اتومبیل و طلا فروشی می زنند امکان استفاده از اسناد جعلی وجود دارد چرا که با انجام این کار به راحتی دست شان رو نمی شود.

این مطلب را از دست ندهید .
توقیف ملک چیست و مطابق قانون چگونه است؟

جعل اسناد,جعل اسناد دولتی,جعل اسناد رسمی

انواع مختلف جعل اسناد

۱- جعل جرائم؛ این گونه جعل یعنی هر نوعی از فعالیت ها و یا عدم فعالیت هایی که مجازات قانونی در حوزه حقوقی را در پی خواهد داشت.

۲- جرائم علیه اموال افراد؛ این گونه از جعل یعنی نقض کردن و سرپیچی از حقوق مالکانه افراد می باشد، که نمونه های آن؛ خیانت در امانت، صدور چک بلامحل، معامله مال مسروقه، کلاهبرداری و….از این جمله موارد می باشد.

۳- جعل اسناد هویتی افراد؛ این مورد در مسائل حقوقی شامل جعل کردن مدارک که مربوط به شناسایی و هویت افراد می باشد، این مدارک شامل؛ کارت ملی، گواهینامه، کارت پایان خدمت، مدارک شناسایی صنفی، مدارک شناسنامه و…. می باشد.

جعل اسناد عادی,جعل اسناد یعنی چه,جعل اسناد

چگونه از وقوع جعل اسناد پیشگیری کنیم؟

یکی از راه و روش هایی که منجربه جلوگیری از اتفاق افتادن جرائم و جعل اسناد توسط افراد می شود، ایجاد رعب است که از انجام های کارهای بزهکارانه تا حدودی می تواند در پیشگیری مفید به فایده باشد. همان گونه که کارهای نیک مثل؛ مشغول بودن به امور خیریه، ورزش، عبادت می تواند در جلوگیری از جرائم موثر است، مورد دیگری که می تواند از جرائم سایرین در موقعیت های مختلف بکاهد متوسل شدن به کیفر افراد مجرم است، به طور کلی مجازات کردن افراد موجب می شود تا جرائمی که صورت گرفته دوباره توسط شهروندان و سایرین به وقوع نپیوندد و برای پیشگیری کیفری روش های زیر را شامل می شود؛

  • تهدید کردن بالقوه مجرمان و بزهکاران به مجازات، وضع و تصویب کردن قوانین.
  • تهدید کردن بالفعل مجرمان و بزهکاران از طریق اجرای مجازات و برگزاری جلسات علنی در دادگاه.
  • برگزار کردن دادرسی های کیفری به صورت سریع.

جعل اسناد,جعل اسناد دولتی,جعل اسناد رسمی

پیشگیری کردن کنشی یا غیرکیفری

قبل از این که جرمی به وقوع بپیوندد این نوع پیشگیری صورت می گیرد و شامل اقدام های غیر قهرآمیز یا سرکوب گرانه می گردد، در واقع این مدل از پیشگیری در تمام موضوعات اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و… انجام می شود. هدف پیشگیری غیرکیفری برای قانون گرا کردن افراد و حفاظت از افراد در برابر جرائم های مختلف ایجاد شده است، در جرم هایی که مربوط به جعل می شود معمولا افراد هوش و معلومات بسیار بالایی دارند و عمدتا افرادی تحصیل کرده و بسیار هوشیار هستند، برای انجام این نوع جرم افراد باید توانایی و استعداد بالایی داشته

این مطلب را از دست ندهید .
فروش مال غیر و بررسی جرم و مجازات

باشند چرا که چنین مجرمانی عمدتا از این گونه استعدادهایی برخوردار هستند، از آن جایی که درجرائم‌ جعل کردن کار آسانی نیست و به راحتی انجام نمی شود و فرد جعل کننده باید از علوم مختلفی مثل؛ شیمی، فیزیک و شناخت مواد و خواص آن ها مطلع باشد شیوه ها و روش های پیشگیری و جلوگیری از وقوع چنین جرم هایی هم خاص و منحصر به فرد می باشد.در سال ۱۳۷۵ برای جاعلان سند مجازاتی در نظر گرفته شده است و طی مواد ۵۳۲-۵۳۶ تعزیرات قانون مجازات اسلامی نوشته شده است، و اما مجازاتی که برای جعل اسناد رسمی در نظر گرفته شده است بسیار بیشتر از مجازات جعل اسناد رسمی و جعل نوشته می باشد.

– مجازاتی که برای جعل و استفاده از اسناد و‌ نوشته های غیررسمی در نظر گرفته شده است، جبران صدمات وارده به علاوه حبس به مدت ۶ ماه تا2 سال و یا پرداخت کردن ۳تا ۱۲ میلیون ریال می باشد.

– اگر فردی که کارمند دولت است در زمان انجام وظیفه یا اموری که به کارش مربوط است مرتکب جعل اسناد رسمی شود، مجازات برای او برابر است با ۱-۵ سال حبس یا پرداخت ۶-۳۰ میلیون ریال.

– همچنین برای فردی که کارمند نیست و نوشته سند رسمی و غیر رسمی را جعل می کند مجازاتی برابر با ۶ ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته شده است یا پرداخت کردن جریمه ۳-۱۸ میلیون ریالی می باشد.

در کنار تمام مواردی که گفته شد موضوعات دیگری نیز جرم محسوب می شوند مانند؛ جعل رسید و امضا، جعل علامت، تصویر برداری از اوراق هویتی و مدارک دولتی، جعل کردن اسناد پزشکی و ساخت مهر. البته جعل امضا جرم به شمار نمی رود و اگر در کنار جعل سند قرار بگیرد قطعا به عنوان جرم شناخته خواهد شد و مجازاتی را به دنبال خواهد داشت.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره