ابطال سند رسمی مالکیت با شهادت شهود

وقف و شهادت چیست؟ بهتر عبارت شهادت را این گونه بیان کنیم، شهادت یعنی از اطلاعات یک فرد خارج از دعوای که موضوع مورد نظر را شنیده و یا دیده است، اگر مورد دعوای از جمله موارد دیداری و شنیداری نباشد و به عبارتی از آن آگاه شده باشد. شهادت دادن یعنی این که فردی از واقعه و اتفاق جرئی یا کلی که بین ۲ نفر یا چندین نفر اتفاق افتاده در دادگاه خبر دهد یا اطلاع رسانی کند، در واقع امروزه افراد زیادی هستند که دچار مشکلات کیفری و حقوقی می شوند و از شهادت و گواهی شاهد استفاده می کنند و مورد توجه قرار می گیرند.

به عنوان مثال؛ در دعوای عقود معین و غیرمعین یا دعوای اعسار و یا دیگر دعوای حقوقی و پرونده های کیفری که شامل؛ درگیری ها و قتل ها می شوند شهادت دادن می تواند بسیار موثر باشد، در پرونده های مختلف محاکم دادگستری اثبات ادعا با شهادت شهود امکان پذیر است و این موضوع با اهمیت از دید هیچکس پنهان نیست حتی در آیه ۲۸۲ سوره مبارکه بقره هم به شهادت شهود اشاره ویژه شده است حقوق دادنان در خصوص امر شهادت چنین بیان می کنند؛ شهادت در دعوای حقوقی و کیفری یکی از ادله اثبات دعواست  و همان طور که در قانون مدنی آمده این عمل به معنای این است که فرد سایرین را از اتفاقی که شنیده یا دیده باخبر و آگاه سازد، شهادت یعنی در مواردی که فرد به طور مستقیم و غیرمستقیم از موضوعی خبردار شده است و سایرین را از آن عمل آگاه می کند ولی اگر این فرد مطلبی را از فردی که خود شاهد ماجرا بوده استماع کند و در دادگاه اعلام کند را می توان عنوان « شهادت» در «شهادت» را داد.

بنابراین طبق ماده ۱۲۵۸ قانون مدنی، دلایلی که دعوای را اثبات می کنند شامل؛ اسناد کتبی، امارات و قسم، شهادت، اقرار می باشد، به طور کلی شهادت خبری است که ممکن است به نفع یا ضرر طرف باشد البته برخی مواقع به نفع و ضرر دیگران نیز است و از همین باب با اقرار و ادعا تفاوت دارد. شهادت را در دادگاه می توان یک دلیل محسوب کرد اما دادرس و یا قاضی خودمختار است که آیا آن را رد کند و یا بپذیرد، چرا که ممکن است قاضی احراز کند که شهادت واجد شرایط قانونی مدنظر نمی باشد.

این مطلب را از دست ندهید .
فروش مال غیر و بررسی جرم و مجازات

یعنی فردی که قرار است شهادت دهد را دادگاه می تواند به سوگندهای مختلفی ملزم کند و سوگند برای شهادت دادن مقدمه ای محسوب می شود چرا که مسئله بسیار مهم است. برخی از افراد جامعه ممکن است شهادت را قبول داشته و برخی آن را قبول نداشته باشند، اما از نظر شرعی و قانونی این موضوع دلیل پذیرفته شده ای است. فردی که شهادت کذب دهد نیز مسئولیت مدنی و کیفری دارد به این معنی که اگر کذب بودن شهادت و وقف فرد ثابت شود نه تنها باید خسارتی را که وارد کرده بدهد و جبران کند بلکه از لحاظ کیفری نیز مسئولیت خواهد داشت.

ابطال اسناد رسمی,ابطال سند رسمی با شهادت شهود,شرایط شهادت شهود

انواع مختلف دعوای ابطال سند

فسخ سند؛ هنگامی که معامله مورد نظر در قالب یک سند رسمی انجام شده باشد، اما با توافقی که بین دو طرف صورت گرفته یا به وسیله آن ها ایجاد شده معامله مورد نظر فسخ شده و ابطال سند رسمی بر اساس مراحلی که در قانون ثبت اسناد و املاک مشخص شده در همان دفتر خانه به ثبت برسد.

ابطال سند؛ اگر سند رسمی باطل شود تمام ارزش و اعتبار خود را و تمام آثار مرتبط و استنادی آن هم از بین می رود و نسبت به دارنده آن یا شخص ثالث اعتباری ندارد و دیگر قابل استناد نمی باشد.

اصلاح سند؛ اصلاح سند به طور کلی نمی تواند ارزش و اعتبار سند رسمی را از بین ببرد و تنها برخی از اشتباهات ثبتی مثل؛ اشتباه در تنظیم سند را اصلاح و دفع می کند، که طبق قانون در صلاحیت هیئت نظارت است و موجب ابطال سند.

وقف و شهادت,ابطال اسناد رسمی,ابطال سند رسمی با شهادت شهود

شرایط شهادت شهود چیست

در قانون های مختلف شرایطی برای شاهد پیش بینی شده است که برخی از آن ها در این جا بیان می کنیم؛ عقل، ایمان درست، بالغ بودن،  داشتن طهارت و پاکی، عادل بودن، نداشتن نفع شخصی، نبود دشمنی دنیوی میان شاهد و طرفین دعوا و وقف…علاوه بر مواردی که گفته شد فرد برای اظهار شهادت باید واجد آثار قانونی باشد یعنی باید شرایط قانونی را کاملا دارا باشد که تمام این شرایط در ماده ۱۳۱۵،۱۳۱۶،۱۳۱۷ قانون مدنی آمدن است، شرایط شهادت طبق این مواد شامل موارد ذیل می شود؛

این مطلب را از دست ندهید .
دعاوی زمین و ملک

– شهادت شهود کاملا باید از روی قطع و یقین باشد نه با شک و تردید.

– موضوعی که شهادت بر علیه اش داده می شود با موضوع دعوا باید مطابقت داشته باشد.

– تمامی شاهدان باید با یکدیگر متحد باشند

ابطال اسناد رسمی,ابطال سند رسمی با شهادت شهود,شرایط شهادت شهود

تعارض اسناد رسمی با شهادت شهود

اسناد رسمی دارای اعتبار زیادی هستند و همچنین بیشتر مورد اعتماد افراد نیز قرار دارند تا شهادت و شهود، وقف چرا که این شهادت ممکن است بر اثر گذر زمان دچار اشتباه گردد ولی اسناد رسمی به طور رسمی باقی مانده و در دفتر اسناد رسمی این مشکل هیچوقت به وجود نخواهد آمد.

ابطال اسناد رسمی

برای ابطال اسناد رسمی شهادت شهود یکی از علت های ثلبت کردن دعوای محسوب می شود و در کنار این علت ها دلایل بسیار دیگری  مورد قبول در دادگاه می باشد اما سوال اصلی این است که آیا باطل شدن اسناد رسمی با شهادت شهود امکان پذیر است یا خیر؟ در اکثر دعوای هایی که در دادگاه اجرا می شود اگر مندرجات بر روی سند مخالف دعوای باشد شهادت و شهود نیز نمی تواند در ثابت کردن و ابطال سند موثر واقع شود.

در واقع سندی که به دادگاه ارائه می شود درجه اعتبار بسیار بالایی دارد و حتی با دلایل دیگری نظیر شهادت و شهود هم باطل نخواهد شد البته می تواند مبنایی برای رای صادره باشد و رای که صادر می شود به نفع صاحب سند باشد. در واقع اسناد رسمی شامل امضا ماموران دولتی و امضای سر دفتر است که همین امر یک پشتوانه قانونی محسوب می شود و هیچ امر دیگری قادر به باطل کردن اسناد نمی باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره