فروش مال غیر و بررسی جرم و مجازات

در واقع هر فردی اختیار اموالی را دارد که خرید و فروش می کند یعنی هر فردی چیزی را که خریداری کرده است یا به هرنحوه دیگر قانونی مانند ارث پدری به او منتقل شده است، او حق این را دارد تا در چارچوب قانون هر کاری را که اراده کرد انجام دهد، به طور مثال؛ مال مورد نظر را بفروشد، اجاره دهد و… اما متاسفانه برخی افراد علاوه بر این که صاحب اموال خودشان هستند، گمان می کنند اموال دیگران هم در اختیار آن ها هستند! طبیعتا تعجب هم خواهد داشت، شما تصور کنید فردی خانه ای که مال شما است را بفروشد یا از او خودرویی خریداری کنید که بعدا بفهمید که آن خودرو اصلا مال او نبوده،  می دانید در این حالت شما چه حالی خواهید داشت! این کار انتقال مال غیر نام دارد که در ادامه مطلب با این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد.

فروش مال غیر یعنی چه؟

فروش مال غیر یعنی منتقل کردن و کلاهبرداری اموال افراد بدون این که از او اجازه گرفته شود انجام این کار از آن دسته جرم هایی به حساب می آید که علاوه بر داشتن جنبه شخصی دارای جنبه همگانی نیز می باشد، یعنی با فرد مجرم نه تنها به این دلیل که به دنبال آسیب رساندن به افراد است برخورد می شود بلکه به دلیل صدمه زدن به آرامش و نظم جامعه هم با فردی که مرتکب این کار شده قطعا برخورد جدی خواهد شد و فرد مجازات خواهد شد.

انتقال یعنی چه؟!

در مبحث فروش اموال غیر، نقل و انتقالات مال به این معنا می باشد که منفعت مال یا عین آن به فردی سپرده شود، در این جا مفهوم از عین یعنی در واقع اصل همان چیز است، به طور مثال؛ انتقال آپارتمان، به طوری که مالکیت ساختمان را در اختیار فرد دیگری بگذارید و انجام این کار ممکن است از طریق فروختن یا بخشیدن مال باشد، منفعت چیست؟ مفهومی که ما در این جا می خواهیم برسانیم یعنی منفعت این است که فوایدی که از مال امکان دارد به مالکش برسد، تصاحب شود!

به طوری که خانه یک فرد بدون اطلاع و اجازه خودش به فرد دیگری اجاره داده شود. پس فردی که مال غیر را بدون مجوز قانونی اجاره دهد یا بفروشد مشمول حکم انتقال مال غیر خواهد بود، فرقی هم نمی کند که فرد فروشنده مال غیر عین آپارتمان یا ملک را به فردی دیگر منتقل کند یا منفعت آن را. به طور مثال؛ اگر آقای نصیری ملکی را که به آقای نیکزاد تعلق دارد را بدون اطلاع و رضایت او اجاره دهد یا بفروشد مرتکب جرم و جعل شده است.

این مطلب را از دست ندهید .
توقیف ملک چیست و مطابق قانون چگونه است؟

فروش مال غیر با قولنامه,فروش مال غیر خودرو,فروش مال غیر و کلاهبرداری

آیا خریدار فروش مال غیر هم مجرم است؟!

حتما این سوال برای تان پیش خواهد آمد که  در این میان تکلیف خریدار مال چه می شود؟ در هنگام فروش مال غیر فردی که اقدام به خرید مال می کند ممکن است هم متخلف باشد و هم بی تقصیر! تعجب نکنید، قضیه از این قرار است که شاید فردی که قصد خرید مال را دارد اصلا خبر نداشته باشد مالی که می خواهد بخرد متعلق به فروشنده نیست و به فرد دیگری تعلق دارد.

خب در این صورت خریدار بی گناه است و تقصیری ندارد، گرچه باید مالی را که خریداری کرده به صاحب اصلی اش برگرداند، اما اگر خریدار در زمان معامله آگاه باشد چیزی را که می خواهد بخرد متعلق به فرد دیگری است، در این حالت خریدار هم مجرم محسوب می شود و جعل کرده و مجازاتی برای او تعیین خواهد شد! شاکی خصوصی و دادستان وظیفه دارند برای ثابت کردن سوء نیت و اطلاع خریدار از این که مال به فرد دیگری تعلق دارد باید دلایل خودشان را به دادگاه اعلام کنند.

مسئولیت مالک

طبیعتا موجب شگفتی و حیرت شما خواهد بود اگر به شما گفته شود که درهنگام فروش مال غیر صاحب اصلی مال هم امکان دارد که در شرایط ویژه ای مجازات گردد! حتما با خودتان خواهید گفت مالک بی چاره که کاره ای نبوده!! هنوز تمام دارایی و اموالش بدون اطلاع خودش به فروش رسیده! بله اما در واقع ظاهر امر این گونه نیست، چرا که همین مالک محترم هم وظایف و مسئولیتی دارد! طبق قانون اگر مالک ملک از وقوع معامله مطلع شود، نهایت تا یک ماه بعد از اطلاعش باید به وسیله نوشتن اظهارنامه مالکیت خود را به اطلاع خریدار برساند اگر زمان مورد نظر بگذرد و مالک این کار را نکند قطعا معاون مجرم به شمار می رود و جعل کرده است، چرا که در این شرایط اصلا بعید نیست که با فرد فروشنده همکاری کرده باشد تا خریدار را از این موضوع بی خبر گذاشته و کلاهبرداری کنند!.

فروش مال غیر یعنی چه,فروش مال غیر با قولنامه,فروش مال غیر خودرو

مجازات مجرمان

به طور کلی انتقال مال غیر علاوه بر صدمه ای که به یک نفر وارد می کند موجب برهم زدن آرامش جامعه نیز می گردد، به همین علت قاضی یا دادرس مجازات سنگینی را برای متخلف در نظر می گیرند که به شرح زیر خواهد بود؛

این مطلب را از دست ندهید .
جعل اسناد و روش های پیشگیری آن

حبس متخلف از یک تا هفت سال

پرداخت کردن جزای نقدی معادل مالی که قبلا دریافت کرده است

بازگرداندن مال به صاحب اصلی خود

اگر مجرم از جمله کارمندان دولتی باشد انفصال مادام العمر نصیبش خواهد شد.

چطور مال خود را پس بگیریم؟

اگر انتقال مال غیر شما در دادگاه اثبات شود فرد متخلف برای این که مال به صاحب اصلی خود باز پس داده شود محکوم می گردد که نام این کار در دادگاه به اصطلاح رد مال می باشد، البته این تنها یک مورد از مجازات های فروشنده مال غیر می باشد چرا که باید بگوییم انجام این کار بسیار راحت هم نیست، درست است که دادگاه کیفری باید به رد مال نیز رای بدهد اما مال مورد نظر اگر با اسناد رسمی به فرد دیگری انتقال یابد مالک باید بعد از این که در دادگاه جرم را ثابت نمود به وسیله دادخواست در محاکم حقوقی ابطال سند جعلی و خلع ید را خواستار شود، چرا که رسیدگی به این دادخواست ها از صلاحیت محاکم کیفری کاملا خارج است.

 

فروش مال غیر جرمی نابخشیدنی!

برخی از جرائم صورت گرفته قابل بخشیدن و گذشت هستند یعنی اگر شاکی خصوصی قضیه هم رضایت خود را اعلام کند دیگر مجازات متخلف متوقف می گردد اما برخی دیگر از جرائم حتی با رضایت شاکی هم بخشیدنی نیستند و رضایت شاکی خصوصی تنها می تواند از مقدار مجازات بکاهد! به طور کلی همه جرائم ها رقابل بخشش نیستند مگر این که در قانون استثنا وجود داشته باشد.

انتقال اموال غیر می تواند آرامش کل جامعه را برهم زند به نوعی جنبه همگانی هم دارد حتی با اعلام رضایت شاکی هم بخشیده نخواهد شد. یعنی یکی از جرائمی است که بخشیدنی نیست، تخفیفی که قاضی به فرد مجرم می دهد فقد شامل تخفیف در جزای نقدی خواهد بود اما برای این که فروشنده مال غیر دیگر مرتکب چنین خطایی نشود باید یک سال را در زندان سپری کند، در این بین اگر مال باخته از خیر مال فروخته شده است بگذرد قاضی هم دیگر اصراری به برگشت یا رد مال ندارد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره