توقیف ملک چیست و مطابق قانون چگونه است؟

یکی از رایج ترین و مهم ترین مباحثی که در درگیری ها و دعواهای حقوقی وجود دارد، مبحث توقیف اموال و توقیف ملک است. ملک و یا خانه به علت های مختلف اعم از پرداخت مهریه و یا عدم پرداخت  وام بانکی توقیف می گردد، توقیف ملک و توقیف اموال قوانین و شرایط خاصی دارد و در این مطلب ما قصد داریم شما را با آن آشنا کنیم.

توقیف اموال یعنی چه؟

ساده ترین تعریفی که می توان درباره توقیف دارایی بیان کرد این است که فردی به فرد دیگر بدهکار است و در نهایت طلبکار دارایی او را توقیف می کند، طبیعتا توقیف ملک و دارایی هنگامی موضوعیت پیدا می کند که در درجه اول فردی بدهکار باشد، دوما شخص بدهکار اموالی را داشته باشد و سوما شخص طلبکار بتواند این اموال را شناسایی کند و این که این دین ناشی از اسناد رسمی است یا اسناد عادی مهم نیست، به طور کلی در مکانیزم مطالبه و توقیف نوع سند موثر است، نوع بدهی نیز می تواند مثلا؛ قرض گرفتن پول باشد یا پرداخت مهریه و یا این که انجام دادن عملی باشد که فرد طلبکار را درباره دستیابی به طلب خودش دچار تردید و شک و نگرانی کند.

انواع توقیف ملک,توقیف اموال,توقیف اموال غیرمنقول

توقیف و انواع آن

در واقع توقیف دارایی و ملک مانع از این می شود که فرد بدهکار اموال و دارایی که دارد را از تحت تصرف و مالکیتش خارج کند و خودش را در حالت بی پولی و یا اعسار قرار دهد، توقیف دارای انواع گوناکونی است؛

  • توقیف فیزیکی
  • توقیف قانونی

توقیف قانونی چیست؟ برای دانستن آن بهتر است بدانید که توقیف قانونی، یعنی این که مال از نظر قانونی و به موجب اسناد رسمی از نقل و انتقال ممنوع می شود، بدین گونه که فرد بدهکار نمی تواند اموالش را بفروشد یا از پرداخت دین و تعهدات خودش شانه خالی کند. و اما در تعریف توقیف فیزیکی می توان گفت که نسبت به برخب اموال موضوعیت دارد یعنی فرد طلبکار درخواست توقیف مال می کند، به گونه ای که فرد بدهکار هم از تصرف مال و هم از نقل و انتقال آن منع می گردد. مثل؛ توقیف اتومبیل و انتقال آن به پارکینگ. پس وقتی که توقیف مال یا ملک صورت می گیرد، فردی که بدهکار است قادر به فروش مال خود نیست یا اجازه ندارد که مالش را ببخشد و یا تعهدی در قبال مال خود کند.

این مطلب را از دست ندهید .
فروش مال غیر و بررسی جرم و مجازات

توقیف ملک در رهن بانک,توقیف ملک وکالتی,انواع توقیف ملک

انواع مال برای توقیف

در واقع توقیف دارایی و ملک بر اساس قانون و مقررات اموال و دارایی فرد را بر طبق منقول و غیرمنقول بودن مال مشخص کرده است، برای اموال افراد دسته بندی های متعددی وجود دارد، یکی از دسته بندی هایی که در این جا وجود دارد این است که دارایی و اموال منقول و غیرمنقول هستند؛

– اموال منقول؛ این دسته از اموال را می توان از محلی به محل دیگر انتقال داد، بدون این که به مال یا محل استقرار آن صدمه ای کوچک وارد شود مثل؛ فرش یا کتاب.

– اموال غیرمنقول؛ این دسته از اموال را به طور کلی نمی توان از مکانی به مکان دیگر انتقال داد به گونه ای که در خود مال یا محل استقرارش صدمه ای به وجود آید مانند؛ زمین و ساختمان.

اموال غیرمنقول مانند ملک

توقیف اموال غیرمنقول که شامل ملک می شود به کلی با توقیف اموال فرق دارد، توقیف اموالی که غیرمنقول هستند به وضعیت ثبت آن مال در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بستگی دارد.

توقیف اموال غیرمنقولی که ثبت شده اند

طبق ماده ۹۹ قانون احکام مدنی، هر زمانی که دارایی غیرمنقول توقیف گردد، شما به اداره ثبت مکانی باید بروید که مال غیرمنقول در همان جا قرار دارد و خبر دهید، بر اساس ماده ۱۰۰ همین قانون نیز، اداره ثبت در حالی که آن مال به نام فرد بدهکار باشد و به ثبت رسیده باشد، باید آن مال مورد نظر در دفتر املاک درج شود و به تمامی مسئولینی که اجرای این حکم را بر عهده دارند اطلاع داده شود که مال مورد نظر به نام بدهکار به ثبت رسیده است، اما در صورتی که مال غیرمنقول به نام فرد دیگری به ثبت برسد، اداره ثبت می تواند فورا مسئولانی را که اجرای این حکم را بر عهده دارند را در جریان بگذارد تا به حقوق صاحبان مال صدمه ای وارد نگردد.

این مطلب را از دست ندهید .
جعل اسناد و روش های پیشگیری آن

توقیف اموال غیرمنقولی که فاقد سابقه ثبت هستند

در برخی از منطقه های کشور، افراد ممکن است برای ثبت اموال غیرمنقول خود هیچ گونه اقدامی نکنند، پس در این حالت  به کلی طبیعی است که این اموال فاقد سابقه ثبت باشند، طبق ماده ۱۰۱ قانون اجرای احکام مدنی، توقیف کردن اموال غیر منقولی که سابقه ثبت ندارند هنگامی مجاز هستند که فرد بدهکار در آن تصرف مالکانه داشته باشد یا این که به موجب احکام نهایی، مالک آن مال شناخته شده باشد.

اگر به موجب حکم فرد بدهکار مالک مال شناخته شده باشد اما آن حکم، نهایی نشده باشد طلبکار می تواند مال مورد نظر را به عنوان مالی که متعلق به فرد بدهکار است توقیف کند، و اما تا هنگامی که حکم مورد نظر نهایی نگردد مال غیرمنقول تنها در توقیف می ماند و طلبکار قادر به درخواست نیست که مال مورد نظر به او منتقل شود.

انواع توقیف ملک,توقیف اموال,توقیف اموال غیرمنقول

اموال قابل توقیف

در بازار چیزی که ارزش اقتصادی داشته باشد مال نامیده می شود و به دو گروه منقول

و غیر منقول دسته بندی می شود، که مال منقول را خودرو و غیرمنقول را ملک می توان نام برد، بر اساس قانون هر مالی قابل توقیف نیست، در واقع توقیف ملک و مال مختص اموالی می شود که جز مستثنیات دین نباشد، مستثنیات دینی شامل چیست؟ یعنی آن دسته از اموالی که بر اساس عرف برای زندگی فرد بدهکار لازم و ضروری است یعنی شامل موارد زیر می شود؛

اثاثیه ضروری برای امرار معاش زندگی بدهکار و افرادی که تحت تفکل او هستند

آذوقه مورد نیاز بدهکار و افرادی که تحت تکفلش هستند.

منزل مسکونی که بر اساس عرف در حالت اعسار بدهکار باشد.

وسایل و ابزارکار افراد که به کمک آن ها کسب روزی می کنند مثل؛ تاکسی، کامیون باربری و…

تلفن شخصی

کتب علمی و ابزار، تحقیقات و جزوات که برای اشخاص اهل علم و محققان کاربرد دارند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقاله ، درخواست مشاوره خود را ارسال و یا با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره